Zostałem pominięty w testamencie. Co dalej?

Pozostawianie po sobie spadku to bardzo kontrowersyjna kwestia. Jest tak w szczególności wówczas, gdy spadkodawca postanowił przekazać swój majątek osobom spoza najbliższych krewnych. Dochodzi wówczas do sytuacji, gdy rodzina postanawia walczyć o swoją część pieniędzy lub nieruchomości, pozostałą po zmarłym. Jednak czy mamy do tego prawo?

 

Skorzystaj z prawa do zachowku

 

Dziedziczenie zachowku to prawo, które powstało w związku z licznymi sytuacjami, w których spadkodawca pomijał w swoim testamencie krewnych. Jest to niejako zabezpieczenie dla nich, ponieważ mogą domagać się od spadkobiercy swojej części majątku, która została dla nich określona prawnie. Prawo zachowku funkcjonuje w Polsce, mimo że jest wykorzystywane stosunkowo rzadko. Zdarza się tak, że spadkodawca nie zdawał sobie sprawy, że pomijając najbliższych w testamencie mimo wszystko nie pozbawił ich prawa do swojego majątku. Jak walczyć o swoje?

 

Droga sądowa

 

Jeśli w Twojej rodzinie doszło do sytuacji, że zostałeś pominięty w testamencie najbliższej osoby możesz domagać się swojej części od spadkobiercy. Jeśli nie jesteś zdolny do pracy, a należysz do kręgu najbliższych krewnych może to być nawet 2/3 majątku, w pozostałych przypadkach połowa. Często dochodzi jednak do sytuacji, gdy spadkobierca nie chce dobrowolnie podzielić się odziedziczonymi dobrami i pieniędzmi. Wówczas nie należy zwlekać, tylko udać się do kancelarii prawnej, która poradzi wstąpienie na drogę sądową. Warto bowiem walczyć o coś, co należy nam się w świetle prawa.

2 komentarze

  1. Mieliśmy tak, jak dziadek umarł. Przepisał wszystko obcej kobiecie, ale sąd dał nam prawo do pieniędzy

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *