Windykacja – jak można wyegzekwować dług?

Jako przedsiębiorca miałeś do czynienia lub spotkasz się z sytuacją, kiedy będziesz musiał odzyskać dług od kontrahenta. Na wyegzekwowanie długu jest kilka sposobów – niestety z każdym z nich związany jest koszt – raz mniejszy raz większy. Za każdym razem jednak jest to bardziej opłacalne niż rezygnacja z odzyskiwania długu. Na czym polegają wspomniane sposoby? Przyjrzyjmy się bliżej dwóm podstawowym rozwiązaniom. Zapraszamy do lektury.

Windykacja polubowna

Jest to najtańsza forma windykacji, jednak nie zawsze jest skuteczna. Polega na skłanianiu dłużnika do dobrowolnej spłaty długu lub do podjęcia negocjacji i zawarcia ugody (przedłużenie terminu spłaty, zmniejszenie kwoty długu itp.). Windykacja polubowna jest również jedyną szansą na odzyskanie należności, które są przedawnione (przez co środki prawne nie są skuteczne). Jak wygląda windykacja polubowna? Opiera się między innymi na:

  • podejmowaniu kontaktu z dłużnikiem;
  • informowaniu wierzyciela o zamiarze podjęcia kroków prawnych i konsekwencjach niespłacania długów;
  • dążeniu do ugody w celu uzyskania należności lub części spłaty;
  • wystawianiu wezwań do odzyskania należności.

Należy pamiętać, że skuteczność tego typu windykacji jest zależna przede wszystkim o szybkości podjętych działań. Dużą zaletą windykacji polubownej jest częste zachowanie poprawnych stosunków z dłużnikiem, przez co możliwa jest dalsza współpraca.

Windykacja sądowo-egzekucyjna

Ten rodzaj windykacji polega na uzyskaniu prawomocnego wyroku, dzięki któremu mamy możliwość zwrócenia się do komornika. W tym przypadku komornik przeprowadzi egzekucję z majątku dłużnika i ściągnie dla nas należności. Wiąże się to z większymi kosztami, jednak pewność odzyskania pieniędzy jest znacznie większa. Pamiętajmy, że przed przygotowaniem pozwu najlepiej skontaktować się z profesjonalistami w dziedzinie prawa cywilnegoprawo cywilne Poznań. Specjaliści zajmują się między innymi prowadzeniem postępowań sądowych, ale też pomagają przy zawieraniu ugód sądowych i pozasądowych.

Na czym polega windykacja sądowo egzekucyjna? To następująco:

  • pozwanie dłużnika;
  • wystosowanie wezwań zapłaty długu;
  • tytuł egzekucyjny;
  • skierowanie sprawy do komornika.

Ten sposób windykacji jest najczęściej wybierany przy dużych długach, jednak warto zdecydować się na to nawet przy niezbyt wielkich długach. Rezygnując z windykacji małych zadłużeń narażamy się na kolejne, które mogą stworzyć całkiem pokaźny dług.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *