Weryfikacja prawna procesów wewnątrz organizacji

Każda organizacja – czy to z sektoru prywatnego, czy non-profit, działa w oparciu o konkretne przepisy prawne w ramach wyznaczonych przez organ nadrzędny. Przepisy te są często dość obszerne i mogą być niezrozumiałe przez członków danej organizacji. Jak zapewnić sobie prawidłowość i zgodność z prawem wszystkich dokumentów i procedur w swojej organizacji? Najlepiej wykorzystać w tym celu wysoko wykwalifikowanych specjalistów, którzy z kolei podejmą się audytu.

Audyt prawny

Audyt to wbrew obiegowej opinii, proces niewiele mający wspólnego z kontrolą. Główna różnica polega na odmiennej motywacji osoby przeprowadzającej dany proces. Kontroler ma za zadanie wychwycić wszystkie nieprawidłowości w firmie lub procesie. Audytor ma za zadanie usprawnić te procesy i wzmocnić organizację. Idąc tym tropem, audyt prawny jest bardzo dobrą drogą do wzmocnienia prawnego swojej organizacji. Być może audytor wykaże jakieś nieprawidłowości w umowach? Lub w procesie obiegu dokumentów?

Audytor to Twój sprzymierzeniec

W zależności od wyników audytu, albo zyskamy pewność, że nasze działania odbywają się w sposób prawidłowy, albo odkryjemy nieprawidłowości zanim będą one nam w stanie skutecznie zagrozić. Wiele organizacji uniknęło dosłownie upadku, dzięki dobremu audytowi, który zaraportował nieprawidłowość w jakimś procesie i niezwłocznie ją usunięto. Przy audycie prawnym sprawa jest jeszcze poważniejsza, niż przy weryfikacji innych obszarów działalności organizacji.

2 komentarze

  1. Zastanawiam się nad tym, aby też zająć się w przyszłości audytem. Jest na to wielkie zapotrzebowanie. Praktycznie każda organizacja non-profit, a także wszelkie firmy prywatne i publiczne potrzebują raz na jakiś czas wykonania takiego audytu. To pomaga w odpowiednim funkcjonowaniu firmy.

  2. Muszę wykonać audyt także w mojej firmie. Nie do końca wiem czy wszystko działa w niej poprawnie. Rozrosła się podczas ostatniego roku praktycznie o 150%. Musimy usprawnić wszelkie procesy, abyśmy mogli działać jeszcze efektywniej, a do tego dalej prężnie się rozwijać. Chcemy otwierać nowe placówki na początku nowego roku.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *