Rozwód z orzekaniem o winie

Sprawy rozwodowe nigdy nie są łatwe, jednak sąd staje przed obowiązkiem wydania wyroku rozwodowego. Zainteresowani mogą wystąpić o rozwody z orzeczeniem o winie lub bez takiego orzeczenia. Należy się więc dobrze zastanowić nad tym, która opcja będzie dla klienta korzystniejsza. Orzekanie o winie wiążę się z dużo dłuższą rozprawą rozwodową, jednak od tego zależy wiele czynników, które ustalane są przy rozwodach. Jeśli wina drugiej strony jest bezsprzeczna i łatwo ją udowodnić przed sądem, nie warto z tego rezygnować. Klientom pomoże przede wszystkim doświadczony adwokat od spraw rozwodowych, który wcześniej pomógł już innym osobom. W ten sposób zainteresowani dowiedzą się, jakie kroki muszą podjąć, aby usłyszeć przed sądem pomyślny dla siebie wyrok.

Rozwód z orzekaniem o winie – jakie są przyczyny?

Rozwód z orzekaniem o winie w praktyce wygląda tak, iż sąd musi ustalić który ze współmałżonków odpowiada za rozpad małżeństwa. Może się tak stać, że winę ponoszą obie osoby lub też żadna z nich. Najczęściej jednak rozpad spowodowany jest winą jednego z małżonków, np. z powodu zdrady. Rozwody z orzeczeniami o winie mają różne podłoża. Mogą być spowodowane różnymi przyczynami:

  • alkoholizmem – jedna z najczęstszych przyczyn,
  • zdradą – tyczy się nie tylko zdrady fizycznej, ale ma również podłoże psychiczne i obyczajowe,
  • groźbami – jeden ze współmałżonków czuje się w małżeństwie zagrożony,
  • porzuceniem małżonka – jeden z małżonków opuszcza drugiego na bardzo długi okres czasu, np. bez uprzedniego powiadomienia,
  • agresją – tyczy się agresji fizycznej, jak i psychicznej.

Prawnik poinformuje swojego klienta, w jaki sposób powinien postąpić, aby uzyskać dla siebie jak najlepszy wyrok, gdy w jego małżeństwie wystąpi któraś z powyższych sytuacji.

Warto zajrzeć na stronę kancelarii prawnej: https://dm-adwokaci.pl

Rozwód z orzekaniem o winie – konsekwencje

Rozwód z orzeczeniem o winie niesie za sobą rozmaite konsekwencje. Przede wszystkim związane jest to z tym, że:

  • winny nie może zażądać od byłego współmałżonka alimentów,
  • niewinny może żądać od strony winnej alimentów, niezależnie od tego, w jakiej sytuacji finansowej obecnie się znajduje.

Radca postara się to wszystkim zainteresowanym dokładnie wyjaśnić, lecz jeśli ktoś uzyska korzystny dla siebie wyrok sprawy rozwodowej może liczyć na całkiem spore alimenty. Tym samym nie trzeba obawiać się o swoją przyszłą sytuację finansową.

Rozwód z orzekaniem o winie – czy warto?

Nie każdy uważa, że rozwód z orzekaniem o winie to dobry wybór, ponieważ takie sprawy mogą ciągnąć się miesiącami lub latami. Wiele zależy od tego, jaka jest przyczyna takiego stanu rzeczy oraz w jakim tempie niezbędne dowody zbierze osoba poszkodowana. Trwała współpraca z adwokatem na pewno bardzo się opłaci, ponieważ wtedy wszelkie sprawy formalne załatwi się dużo szybciej. Jeśli ktoś był w trakcie małżeństwa dręczony fizycznie lub psychicznie, porzucony, oszukiwany czy też zdradzany, nie powinien zastanawiać się nad sensem takiego rozwiązania. Warto walczyć o swoje, nawet jeśli związane jest to z czasochłonnym procesem. 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.