Różne formy zatrudnienia

Różne formy zatrudnienia

Rynek pracy obfituje w wiele form zatrudnienia. Niektóre niosą za sobą jedne korzyści, inne natomiast udogodnienia atrakcyjne dla pozostałych.

Przed rozpoczęciem pracy warto zastanowić się jaka forma zatrudnienia nas interesuje. W zależności od wielu czynników nie musi być bowiem oczywiste, jaką umowę podpiszemy. Jednym z nich może być na przykład rodzaj wykonywanej pracy. Przyjrzyjmy się poszczególnym umowom.

Więcej udogodnień

W obecnych czasach utarło się, że to właśnie umowa o pracę jest najbardziej pożądaną formą zatrudnienia. Obok podstawowych świadczeń ubezpieczeniowych umożliwia ona bowiem pracownikowi urlop od pracy, minimalne wynagrodzenie, czy okres wypowiedzenia. Występuje w kilku wariantach przyznawanych pracownikowi w zależności od wielu wariantów, głównie od stażu zatrudnienia. Jest to umowa na czas próbny, określony i nieokreślony. Każda niesie za sobą dodatkowe przywileje, nie tylko w zakładzie pracy. Przykładowo, umowa o pracę na czas nieokreślony jest bardzo pożądana przez banki, które udzielają kredytów.

Co z pozostałymi umowami?

Do pozostałych umów, na bazie których powstaje stosunek pracy należą umowy cywilnoprawne, czyli umowa zlecenie oraz umowa o dzieło. One także posiadają własne przywileje, które przekazywane są pracownikowi. W przypadku umowy zlecenie są to ubezpieczenia społeczne, które udzielane są pracownikowi. Zarówno umowa zlecenie, jak i o dzieło są o tyle korzystne, że umożliwiają wykonywanie pracy w elastyczny sposób, dogodny dla pracownika.

2 komentarze

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *