Praca w służbach mundurowych wielu osobom kojarzy się przede wszystkim z przeróżnymi przywilejami i dodatkami. Jednym z nich jest możliwość wcześniejszego przejścia na świadczenie emerytalne. Choć przywileje służb mundurowych nie ograniczają się tylko do wcześniejszej emerytury, to jednak dla zainteresowanych zawodem policjanta czy strażaka jest to jeden z głównych „wabików”.
Emerytura policjantów: kto i kiedy na nią odchodzi?
Najliczniejszą mundurową grupą zawodową jest Policja. Rokrocznie do szkół policyjnych zgłasza się więcej chętnych, niż wynosi zapotrzebowanie, jednak dzięki przywilejowi emerytalnemu młodzi rekruci stale liczyć mogą na zatrudnienie.
Będąc policjantem na emeryturę przejść można już mając 55 lat i 25 lat pracy. Jeszcze do niedawna było to zaledwie 15 lat służby. Tak krótki staż sprawiał, że wysokość świadczenia wynosiła zaledwie około 40 podstawy wymiaru. W praktyce, na emeryturę po 15 latach pracy decydował się zaledwie 1 procent policjantów.
Emerytura wojskowych: nowe i stare przepisy
Podobnie jak w Policji wygląda kwestia emerytury dla wojskowych. Zatrudnionych przez końcem 2012 roku i od początku 2013 obowiązują inne zasady. Ci pierwsi mogą odejść na emeryturę po 15 latach służby i otrzymać 40 procent podstawy. Z każdym dodatkowym rokiem ich emerytura wzrastać będzie o 2.6 procenta.
Wszyscy żołnierze zatrudnieni od początku 2013 roku mogą odchodzić na emeryturę po 25 latach służby lub 55. roku życia. Świadczenie, jakie mogą wtedy uzyskać, wynosi 60 proc. podstawy wymiaru i za każdy dodatkowy rok służby wzrasta o 3 procent.
Czego by nie mówić, praca policjanta czy żołnierza może być niebezpieczna. Należy się im wcześniejsza emerytura.
I tak nikt w policji nie przechodził na emeryturę po 15 latach. Nie dałoby się z tego wyżyć.