Otrzymałeś spadek? Sprawdź, co to oznacza!

      Nie w każdym przypadku przyjęcie spadku niesie za sobą same dobre konsekwencje. Spadkobiercy nie zdają sobie sprawy z tego, że wraz z przyjęciem majątku osoby zmarłej mogą odziedziczyć nie tylko ich pieniądze i nieruchomości, lecz także… długi. Dla osób studiujących prawo spadkowe PoznańWarszawa, Kraków i inne miasta przygotowały specjalną ofertę edukacyjną, dzięki której mogą oni biegle poruszać się w skomplikowanych przepisach prawa. Co jednak z pozostałymi?

Czym są długi spadkowe? 

     Definicja długów spadkowych jest bardzo łatwa – to o samym ich istnieniu spadkobiercy często nie mają pojęcia. Co do zasady długi spadkowe to nic innego, jak wszelkie zobowiązania, które spadkodawca zaciągnął przed śmiercią. Przechodzą one na spadkobierców wraz z dniem przyjęcia majątku. Istnieją jednak wyjątki. Chodzi między innymi o odrzucenie spadku, a także ograniczenie własnej odpowiedzialności. W drugim przypadku spadkobierca ma możliwość ustalenia wysokości kwoty, do jakiej jest on odpowiedzialny za zobowiązania spadkodawcy – co do zasady jest to równowartość otrzymanego spadku. 

Bądź świadomy, co obejmują długi spadkowe

       Mówiąc o długach spadkowych ustawodawca ma na myśli wszystkie zobowiązania spadkodawcy, z wyłączeniem między innymi umów o dzieło. W szczególności długi, jakie przekazywane są spadkobiercy wraz z majątkiem obejmują wydatki związane z pogrzebem, postępowaniem spadkowym, czy spełnieniem wszelkich zaleceń spadkodawcy. 

Odpowiedzialność za długi 

      Zapisany i odczytany testament nie oznacza jednak ostatecznego wyroku. Osoba, która nie zgadza się na jego wykonanie ma 6 miesięcy by zdecydować, jakie jest jej stanowisko wobec przeczytanej woli zmarłego. Jeśli jednak zdecyduje się ona na przyjęcie spadku jej odpowiedzialność za długi kształtuje się następująco.  

Przed i po podziale spadku 

      W zależności od tego, czy spadek został podzielony, czy nie odpowiedzialność za długi spadkobierców jest proporcjonalna do posiadanej wartości spadku. Oznacza to, że przed podziałem spadku roszczenia można kierować do dowolnego spadkodawcy, który musi pokryć całość długu. Z kolei po dokonaniu podziału spadkobiercy muszą pokryć dług wobec wierzycieli zmarłej osoby proporcjonalnie do otrzymanej części spadku.

Przyjęcie wprost i z dobrodziejstwem inwentarza

     Przyjęcie wprost i z dobrodziejstwem inwentarza jest bardziej jednoznaczne, niż we wcześniej opisywanym przypadku. Pierwsza sytuacja mówi o tym, że spadkobierca odpowiada za długi zmarłej osoby bez żadnych ograniczeń – również swoim majątkiem. Drugi przypadek oznacza, że długi spadkowe pokrywane są jedynie do wysokości wartości otrzymanego spadku. Jeśli są one wyższe, wówczas spadkobierca za nie nie odpowiada.

Prawo spadkowe pod kontrolą

      Z uwagi na duży stopień skomplikowania prawa spadkowego wiele osób korzysta z usług specjalistów. Dla osób, które uważają, że w ich sprawie pomoże jedynie adwokat GdańskPoznań i inne duże miasta w Polsce są doskonałymi miejscami do uzyskania porad od prawdziwych specjalistów. Są oni w stanie nie tylko szczegółowo wyjaśnić kwestie związane z przyjęciem lub odrzuceniem spadku, lecz także poprowadzić skomplikowaną sprawę sporu między spadkobiercami. 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.