Kwestie, o których możesz nie wiedzieć

Zatrudnienie w zakładzie pracy nie zawsze ma swoje dobre konsekwencje, ponieważ wielu pracodawców wykorzystuje niewiedzę swoich pracowników. Dzieje się tak w szczególności w przypadku dodatkowych świadczeń pieniężnych lub dni wolnych, które przysługują pracownikowi, a nie korzysta on z nich. Mimo, że uregulowania prawne dają coraz mniejsze pole manewru oszustom, to nadal ich działanie można zauważyć na rynku pracy. Jak nie dać się oszukać?

Świadczenia za delegację

Pracownicy wyjeżdżający w podróże służbowe w dużej mierze wiedzą, że za odbytą delegację należą im się pieniądze. Kwestią, w której pracodawca może być nieuczciwy są jej kwoty. Diety zagraniczne naliczane są od ilości godzin spędzonych w delegacji. Tym samym pracownik może otrzymać pełną kwotę diety, jeśli jego delegacja trwała ponad 12 godzin lub jej połowę, gdy w podróży przebywał od 8 do 12 godzin. W innym przypadku kwota zwrotu obejmuje jedynie 1/3 diety. Warto więc orientować się w kwestii ich otrzymywania.

Dodatkowe dni wolne

Tym, o czym pracownicy nie wiedzą są zazwyczaj także przysługujące im dni wolne. Niewykorzystanie dodatkowego urlopu nie skutkuje obciążeniami dla pracodawcy, ponieważ nie musi on zwracać rekompensaty pracownikowi. Tymczasem może to być nawet do czternastu dni wolnych od wykonywania obowiązków zawodowych. Dzieje się tak w przypadku urlopu ojcowskiego, do którego mają prawo mężczyźni, którym urodziło się dziecko. Panowie nie mają pojęcia o przysługujących im dniach wolnych, dlatego nie opuszczają dni pracy, a szef z braku nadgorliwości sam ich o tym nie informuje.

2 komentarze

  1. Miałam dziwną sytuację z pracodawcą, gdy poprosiłam o dzień wolny na poszukiwanie nowej pracy. Był zaskoczony, że znam swoje prawo.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.