Zwiększa zdolność kredytową i w znaczącym stopniu chroni pracownika- to tylko niektóre korzyści tej formy zatrudnienia. Mowa oczywiście o umowie na czas nieokreślony, która dla niektórych osób stanowi cel w swoim życiu zawodowym. Jakie przywileje zyskujemy z dniem zawarcia tej formy zatrudnienia oraz czy rzeczywiście wypowiedzenie umowy jest tak problematyczne, za jakie uchodzi?
Zalety umowy na czas nieokreślony
Niewątpliwą zaletą umowy na czas nieokreślony jest lepsza zdolność kredytowa, niż w przypadku innych form zatrudnienia. Banki przychylniej podchodzą bowiem do wzniosów o kredyt od osób, których stosunek pracy opiera się właśnie o tą formę. Ponad to umowa na czas nieokreślony chroni pracownika przed natychmiastowym zwolnieniem. Długi okres wypowiedzenia stanowi często pomoc dla osób, które w tym okresie mają czas na poszukiwanie nowego miejsca pracy. Warto jednak wspomnieć, że pracodawcy niechętnie stosują umowy na czas nieokreślony. Dlaczego?
Kwestia wypowiedzenia
Wypowiedzenie umowy na czas nieokreślony to kwestia problematyczna dla pracodawców. W przypadku, gdy chcą oni zakończyć stosunek pracy z zatrudnianą w ten sposób osobą muszą oni najpóźniej w dniu zwolnienia podać przyczynę, ze względu na którą umowa jest rozwiązywana. Są oni również zobowiązani udzielić pracownikowi zaległego urlopu na jego wniosek oraz kontynuowania współpracy na czas okresu wypowiedzenia, który zależy od stażu pracy poszczególnych pracowników i jest chroniony Kodeksem Pracy.
W moim zakładzie pracy chyba nie wiedzą czym jest umowa na czas nieokreślony, wszyscy na zleceniu 😀
A mi szef bardzo szybko dał umowę na czas nieokreślony.