Odchodząc z zakładu pracy mamy zwykle kilka sposób na zakończenie stosunku pracy.
Najpopularniejszym powodem jest znalezienie nowej pracy na miejscu, jednak nie zawsze jest to główny motyw. Wiele osób wszakże decyduje się na to, by wyjechać zarobkowo do innego miasta lub nawet kraju. Obecny rynek pracy wymaga ogromnej elastyczności ze strony pracownika, więc trzymiesięczne wypowiedzenie może przekreślić szanse na pozytywne zmiany. Co wtedy zrobić?
Uczciwość
Uczciwy kontakt z pracodawcą jest podstawą. Wbrew opinii kreowanej przez niektóre środowiska pracodawcy nie są wcale potworami bez uczuć i zrozumienia. Przedstawienie sytuacji zgodnie z prawdą może sprawić, iż rozwiązanie umowy za porozumieniem stron będzie opcją realną i możliwą do zastosowania nawet, kiedy de facto to my decydujemy się zakończyć umowę. Jeśli powody zmiany nie są do końca ekonomiczne, ale musimy wyjechać z innych pobudek, to pracodawca jeszcze chętniej przychyli się do naszej prośby.
Zawarcie porozumienia
Porozumienie to sprawa między pracodawcą a pracownikiem, jednak zarówno w Internecie, jak i w dziale kadr niemalże każdego przedsiębiorstwa można znaleźć gotowe wzory porozumienia, które dostosowuje się tylko w pewnych punktach. Wedle prawa, jeśli nie jest w porozumieniu określony czas ustania obowiązku pracy, to po prostu kończy się ona z dniem podpisania porozumienia. Jednak nierzadko jedna lub druga strona potrzebują tygodnia lub dwóch na uporządkowanie pewnych spraw i znalezienie chociażby nowego pracownika. Zawierając taką informację w porozumieniu zyskujemy możliwość ustalenia daty krótszej niż wynikająca z okresu wypowiedzenia.
Noszę się z zamiarem zmiany pracy, dzięki temu artykułowi przekażę szefowi wszystko tak, jak jest w rzeczywistości licząc na wyrozumiałość.
Dużo przydatnych wiadomości, które wykorzystam z racji tego, iż planuję opuścić nasz kraj.