Czy adwokat ma wyrzuty sumienia?

Praca adwokata to wyzwanie, do którego trzeba mieć odpowiednie predyspozycje i nie jest tu wcale najważniejszy dar wymowy oraz umiejętność owijania sobie wokół palca ławy przysięgłych – o wiele ważniejsze są takie cechy, jak na przykład błyskotliwość, wysoki poziom inteligencji, umiejętność radzenia sobie w trudnych, napiętych sytuacjach oraz – bardzo ważna – dobra pamięć. Każdy adwokat w Częstochowie musi bowiem przyswoić sobie ogrom informacji, zawartość wielu grubych kodeksów oraz wszelkiego rodzaju przepisy wiążące się z tą profesją.

 

Wątpliwości a zasady

 

Jednakże czy w tym zawodzie jest miejsce na wyrzuty sumienia? Odpowiedź nie powinna dziwić: przedstawiciele każdej branży popełniają błędy, mają świadomość, że mogli zrobić coś lepiej czy też muszą pracować dla osób, z których poglądami nie do końca się zgadzają. W sądownictwie jest dokładnie tak samo: nawet winny ma prawo do rzetelnej obrony i sprawiedliwego wyroku i każda kancelaria adwokacka wie o tym doskonale. Trzeba respektować te zasady, bo tego wymaga się od cywilizowanych ludzi, tak się po prostu godzi.

 

Obrona winnego

 

W karierze każdego prawnika mogą się zdarzyć sprawy budzące jego ogromny wewnętrzny sprzeciw, których okoliczności są na tyle drastyczne, że nie potrafią oni w pełni realizować swojej funkcji. Wówczas dobrym wyjściem jest po prostu zrezygnowanie ze sprawy – nawet najgorsi przestępcy muszą być sprawiedliwie osądzeni, w przeciwnym razie, na skutek wszelkiego rodzaju kruczków prawnych, mogą się wywinąć wymiarowi sprawiedliwości.

2 komentarze

  1. Tego właśnie nie mogę zrozumieć, przecież często wina jest tak oczywista, że prawo do obrońcy to kpina.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.